Že se zvířaty není o zábavu nouze, by vám potvrdili likvidátoři v každé pojišťovně. Řada klientů se každoročně nevyhne nepříjemným situacím, které je v lepším případě stojí „jen“ nějakou škodu na majetku. Podle policejních statistik bylo 15 % nehod v roce 2022 způsobeno střetem se zvěří. To je 14 758 případů, kdy by řidiči ocenili třeba rozšířenou asistenci, kterou Slavia pojišťovna nabízí ve svém novém autopojištění.
Riziko srážky se zvěří je možné snížit zvýšenou ostražitostí a pomalejší jízdou v kritických časech, tj. zejména v nočních hodinách během podzimu a jara, problém ale může reálně nastat kdykoli. Když už řidič spatří zvíře, měl by automaticky předvídat, že poblíž můžou být další jedinci.
Při kolizi se doporučuje přibrzdit, ale vyvarovat se náhlé změny směru. Tím řidič riskuje smyk, náraz do stromu či převrácení do příkopu. I přes veliké množství těchto nehod řidiči často tápou v tom, jak se po střetu se zvěří zachovat. Českomoravská myslivecká jednota uvádí na svém webu doporučovaný postup, který specialisté Slavia pojišťovny doplnili o vlastní tipy:
- Ověřit zdravotní stav posádky automobilu a v případě potřeby volat záchrannou službu, co nejdříve to situace dovolí.
- Pokusit se odhadnout, zda od sraženého zvířete nehrozí nebezpečí. Pokud ano, neopouštět vozidlo.
- Zajistit posádku a místo nehody v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích (zapnout blinkry, nasadit si reflexní vesty, umístit výstražný trojúhelník). Snahou je vyhnout se sekundárním dopravním nehodám.
- Volat policii, která zajistí místo nehody, zdokumentuje ji a přivolá (zástupce) uživatele honitby. Nehraje přitom roli, zda je zvěř jen zraněná, nebo již usmrcená – policie pomůže řidiči situaci vyřešit.
- Pokud máte nepojízdné vozidlo, přivolejte si asistenční službu své pojišťovny.
- Místo nehody a poškození vozu doporučujeme nafotit vlastním mobilem, dovoluje-li to situace z hlediska vaší bezpečnosti. Pokud jsou na místě svědci nehody, vezměte si na ně kontakt. Usnadní vám to komunikaci s pojišťovnou při řešení pojistné události.
A se zvířaty bývají bohužel spojené i škody z oblasti majetkového pojištění, které se týkají staveb a domů. „Nejčastěji platíme škody na fasádě, zateplení nebo plotu. Zateplenou fasádu dokáží poničit třeba strakapoudi, kteří do ní někdy vyklovou díry velké jako tenisáky. Udělat si hnízdní dutinu v polystyrenu totiž trvá ptákům pár hodin, zatímco do stromu musí klovat dva týdny,“ vysvětluje produktový manažer Slavia pojišťovny Lukáš Rozsypal.
Zdroj: Slavia pojišťovna